Udostępnij

Montaż rekuperacji – wybór wykonawcy, dodatkowe rozwiązania i błędy, których należy unikać

Decydując się na montaż rekuperacji w swoim domu, stajemy przed wyborem wykonawcy, który zagwarantuje prawidłowy montaż instalacji. To kluczowy krok, od którego zależy skuteczność i efektywność całego systemu. W tym artykule przybliżymy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze instalatora do montażu rekuperacji, jakie dodatkowe rozwiązania warto rozważyć oraz jakich błędów unikać, aby system wentylacji z odzyskiem ciepła działał bez zarzutu.

Montaż rekuperacji

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz firmę do instalacji systemu rekuperacji?

Wybór odpowiedniego instalatora systemu jest kluczem do poprawnie działającej oraz wydajnej instalacji rekuperacji. Zakup nawet najdroższych urządzeń nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeśli rekuperator nie zostanie zamontowany przez profesjonalistę. Pamiętajmy więc, aby wybór instalatora rekuperacji nie był dziełem chwili ani złudnej „okazji cenowej” – mało prawdopodobne, że doświadczony instalator będzie równocześnie najtańszy.  Zatem na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na wiedzę oraz doświadczenie w montażu rekuperacji.  

Bogate doświadczenie instalatora zwiększa świadomość typowych, ale łatwych do uniknięcia błędów montażowych. Kluczowe jest dokładne zapoznanie się z dokumentacją, obejmującą projekt i założenia systemu. Istotne jest również umiejętne czytanie projektu.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór firmy z obsługą kompleksową, czyli projekt, dobór urządzenia oraz montaż rekuperacji.

Pamiętaj! System rekuperacji błędnie zamontowany będzie niewydajny, sprawiający uciążliwe problemy oraz nieprzynoszący oczekiwanych oszczędności. Natomiast poprawny montaż to maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji odzysku ciepła, oszczędności kosztów ogrzewania oraz nieporównywalny komfort użytkowania.

Kiedy podjąć decyzję o montażu rekuperacji?

Decyzję o montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepiej jest podjąć jak najwcześniej, czyli na etapie projektu budynku. Jest to moment, w którym mamy możliwość przygotowania domu pod przyszłą instalację, umożliwiając tym samym zastosowanie najlepszych rozwiązań. Odkładanie decyzji o instalacji rekuperacji to konieczność późniejszych kompromisów i ustępstw przy montażu systemu.

Projekt rekuperacji a modyfikacje podczas budowy, które należy wprowadzić:

 • Przygotować przestrzeń do prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz zaplanować ich trasę tak, aby były one możliwie niewidoczne.
 • Wybrać odpowiednie miejsce montażu centrali wentylacyjnej, aby rekuperator nie znajdował się w przestrzeni o zbyt niskiej temperaturze.
 • Doprowadzić prąd do miejsca montażu centrali wentylacyjnej.
 • Zrezygnować z budowy kominów, pierwotnie przewidzianych pod wentylację grawitacyjną.
 • Uwzględnić  instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przy doborze mocy kotła. 

Najczęstsze błędy w projekcie oraz montażu rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewni wysoki komfort jedynie pod warunkiem prawidłowo wykonanego projektu oraz odpowiedniego montażu całej instalacji. Poważne błędy mogą wystąpić zarówno na etapie projektowania, jak i montażu systemu rekuperacji, dlatego warto być ich świadomym.

 • Brak projektu bądź zlekceważenie zawartych w nim wytycznych: Projekt to m.in. obliczenie  wymaganej wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, dobór średnic kanałów wentylacyjnych oraz odpowiedniego urządzenia (rekuperatora). Efekt montażu rekuperacji bez projektu należy potraktować jak los na loterii. 
 • Rekuperator zamontowany w miejscu z ograniczonym dostępem.
 • Brak izolacji kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest ochrona przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów. Zapobiegają również ewentualnym stratom energetycznym w przypadku prowadzenia kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniach nieogrzewanych.
 • Rekuperator zamontowany w miejscu o niedostatecznej temperaturze np. na niezaizolowanym poddaszu.

Błędy po stronie projektanta

 • Nieprawidłowy dobór kanałów wentylacyjnych — zaprojektowanie średnic nieadekwatnych do wymaganej wymiany powietrza w danych pomieszczeniach.
 • Nieoptymalna ilość oraz umiejscowienie nawiewników i wywiewników.
 • Dobór rekuperatora o nieodpowiedniej mocy, co uniemożliwia skuteczną i sprawną wentylację w poszczególnych pomieszczeniach w budynku.
 • Wykonanie zbyt mało szczegółowego rysunku instalacji wentylacyjnej, mogącego spowodować nieporozumienia z instalatorami systemu.

Inne możliwe błędy przy montażu rekuperacji

 • Brak “podcięcia” lub otworów w drzwiach skutkujący zaburzeniem cyrkulacji powietrza w budynku.
 • Nadmierne poszukiwanie oszczędności przy wyborze modelu rekuperatora oraz elementów montażowych.
Rekuperacja w domu

O czym pamiętać, gdy posiadasz system rekuperacji w domu?

Instalacja rekuperacji z założenia jest systemem praktycznie bezobsługowym. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które zapewnią maksymalny komfort użytkowania systemu:

 • Pamiętajmy, aby dywan bądź wykładzina nie blokowały “podcięcia” drzwi, wykonanego dla sprawnej cyrkulacji powietrza w domu.
 • Okresowa kontrola czystości wymiennika ciepła w rekuperatorze.
 • Najważniejsze: regularna wymiana filtrów — jest to aspekt decydujący o jakości powietrza wewnątrz domu oraz jego mikroklimacie. Częstotliwość wymiany filtrów jest kwestią indywidualną, uzależnioną głównie od miejsca zamieszkania. Obecnie rynek oferuje bardzo szeroki wybór filtrów do central — dopasujmy je ściśle do naszych potrzeb. 

Rekuperacja a kominek, okap i wentylacja garażu

Czy w domu z rekuperacją można zamontować kominek i okap kuchenny? Jak zaplanować wentylację garażu i kotłowni? 

1. Kominek

Montaż instalacji kominkowej w domu z rekuperacją jest dozwolony, jednak należy pamiętać o zastosowaniu kominka z zamkniętą komorą spalania. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu powietrze do spalania pobierane jest spoza budynku, a ilość powietrza przewidziana dla systemu rekuperacji nie zostaje zakłócona. 

2. Okap kuchenny

Podłączenie wyciągu z okapu kuchennego do instalacji wentylacji mechanicznej wydaje się dość oczywistym rozwiązaniem, jednak jest stanowczo odradzane. Dodatkowa ilość powietrza w kanałach wyciągowych rekuperacji zaburzy bilans powietrzny instalacji w budynku. Warto zwrócić uwagę, że system rekuperacji jest dobierany pod konkretną ilość powietrza, która powinna zostać usunięta z danej części budynku.

Podpięcie okapu do instalacji wyciągowej to również:

 • Szybsze zabrudzenie instalacji wentylacyjnej — powietrze wyciągane przez okap jest zazwyczaj tłuste.
 • Konieczność częstszej wymiany filtrów.
 • Możliwość uszkodzenia wymiennika ciepła w rekuperatorze.

Zalecanym rozwiązaniem jest zaprojektowanie kanału wyrzutowego okapu bezpośrednio na zewnątrz, co pozwoli na separację obu instalacji. Natomiast jeśli chcemy uniknąć nadmiernego hałasu urządzenia, możemy zamontować wentylator wyciągowy np. na poddaszu.

Alternatywnie możemy zamontować zwykły pochłaniacz powietrza, w przypadku którego nie ma konieczności projektowania dodatkowych kanałów. Filtry zamontowane w pochłaniaczu zazwyczaj pozwalają na w miarę sprawne oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych zapachów.

3.  Wentylacja garażu i kotłowni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomieszczenia takie jak garaż bądź kotłownia powinny być wyposażone w wentylację grawitacyjną. Instalacja z odzyskiem ciepła nie jest możliwa z uwagi na obecność spalin w tym miejscu. Wyjątkiem jest kotłownia wyposażona w kocioł z zamkniętą komorą spalania.

Montaż rekuperacji to decyzja, do której trzeba podejść z odpowiednią wiedzą i świadomością. Pamiętaj, że wybór doświadczonego wykonawcy, który dostosuje system do specyfiki Twojego domu, jest równie ważny jak sam wybór urządzenia.

Jesteś zainteresowany montażem systemu rekuperacji w swoim domu? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasz zespół specjalistów jest gotowy, aby pomóc Ci na każdym etapie — od wyceny, przez projekt, aż po sam montaż. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami już teraz!

Może cię również zainteresować