Udostępnij

Akcesoria do rekuperatorów: filtry, chłodnice, nagrzewnice, jonizatory powietrza

Decydując się na montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła należy mieć na uwadze, że system ten – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz modelu zamontowanego rekuperatora – wyposażony może być w dodatkowe akcesoria, które zdecydowanie poprawią komfort jego użytkowania. Do takich urządzeń zaliczyć można chłodnice i nagrzewnice kanałowe, odpowiedniej klasy filtry tradycyjne i węglowe oraz jonizatory powietrza. Naszym klientom oferujemy pomoc w doborze urządzeń, montaż, których sprawi, że cały system działał będzie zgodnie z ich oczekiwaniami. 

Akcesoria do rekuperatorów: filtry, chłodnice, nagrzewnice, jonizatory powietrza

Filtry do rekuperatorów

Bardzo ważnym elementem każdego rekuperatora są zamontowane w nim filtry, które decydują bezpośrednio o jakości powietrza nadmuchiwanego do pomieszczeń. 

Regularna kontrola stanu filtrów (przynajmniej raz na trzy miesiące) oraz wymiana, kiedy są zabrudzone, gwarantuje nie tylko prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego bez obniżenia jego wydajności, ale również przekłada się na komfort mieszkańców.  

Standardowo rekuperatory wyposażone są w filtry klasy EU4, które zamienić można na filtry EU7 o podwyższonym stopniu filtracji. W przypadku właściwego doboru wydajności rekuperatora zamontować w nim można również bardzo skuteczne filtry HEPA.

Filtry węglowe

Filtry węglowe montowane bezpośrednio przed rekuperatorem mają za zadanie poprawę jakości powietrza zewnętrznego, poprzez absorpcję znajdujących się w nim substancji chemicznych. 

Filtry te szczególnie sprawdzają się tam, gdzie występuje problem smogu, ponieważ są w stanie wyeliminować z powietrza szkodliwy pył oraz związki chemiczne sprawiając, że powietrze, którym oddychamy, staje się naprawdę czyste. 

Filtry węglowe polecamy również dla osób szczególnie wrażliwych na zapachy przedostające się z zewnątrz do pomieszczeń.

Chłodnice

Elementami, które podnoszą komfort użytkowania systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, w okresie z wysoką temperaturą panującą na zewnątrz, są chłodnice kanałowe. Urządzenia te składają się z chłodnicy montowanej na kanale nawiewnym oraz, analogicznie jak w systemach klimatyzacji, z jednostki zewnętrznej (agregatu). 

Temperatura przepływającego przez chłodnicę powietrza zostaje obniżona i w okresach, kiedy na zewnątrz mamy do czynienia z falą upałów, po wdmuchaniu do pomieszczeń podnosi komfort termiczny. 

Niestety chłodnica nie może być traktowana jako zamiennik dla systemu klimatyzacji, ponieważ nie jest ona w stanie zapewnić takiego stopnia schłodzenia powietrza jak klimatyzator.

Filtry do rekuperacji

Jonizatory

Jonizatory to systemy oczyszczająco-jonizujące do wentylacji. By podnieść komfort użytkowania systemu rekuperacji, można skorzystać z systemu Induct marki ActivTek. Urządzenia montowane są na kanale wentylacyjnym, a ich funkcja sprowadza się do wytwarzania aktywnych, długotrwałych cząstek, które rozprzestrzeniając się w nawiewanym do pomieszczeń powietrzu, oczyszczają je z bakterii, wirusów, alergenów, lotnych związków organicznych i innych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Zabieg ten pozwala skutecznie odświeżyć powietrze, a także oczyścić je z niepożądanych zapachów.

Dodatkowo jonizacja powietrza sprawia, że obojętne cząsteczki zamieniane są w cząsteczki o określonym ładunku elektrycznym, a tym samym skutecznie neutralizowane jest występowanie w powietrzu niekorzystnych ładunków statycznych. Dzięki zastosowaniu urządzeń ActivTek, kanały utrzymywane są w stałej czystości, co wydłuża żywotność i zachowuje efektywność systemu wentylacyjnego.

Nagrzewnice

Nagrzewnica kanałowa (wodna lub elektryczna) to urządzenie montowane na kanale nawiewnym systemu rekuperacji, którego rolą jest dogrzewanie nawiewanego powietrza w okresach, kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury

Umiejscowienie nagrzewnicy przed rekuperatorem (niewyposażonym fabrycznie w ten element) eliminuje ryzyko wyłączenia wentylatora nawiewnego w sytuacji zagrożenia zamarznięciem wymiennika. Montaż nagrzewnicy za rekuperatorem pozwala natomiast na dodatkowe ogrzanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Które akcesoria wybrać do systemu rekuperacji?

Odpowiednio dobrane akcesoria do rekuperatorów mogą znacząco podnieść komfort oraz efektywność systemu wentylacyjnego w Twoim domu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszych produktów i usług, zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci służą fachową pomocą w doborze najlepszego rozwiązania. Podczas doradztwa bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców, możliwości systemu rekuperacji oraz specyfikę budynku. Oczywiście oferujemy także kompleksowy montaż rekuperacji w Krakowie i okolicach.

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, aby uzyskać indywidualną wycenę.

Może cię również zainteresować